Otse põhisisu juurde

TOITUMISE ABC

Tänase blogi sissekande autor on Deivi Nool, kes on sel kevadel lõpetamas Tartu Tervisehoiu kõrgkoolis tervisekaitse spetsialisti eriala. Põhjus, miks tema täna sissekande autor on, on väga lihtne! Las ta annab meile professionaalset nõu! Lisaks sellele on ta nõus vastama Teie, minu lugejate, küsimustele toitumise teemal. Selleks jäta kommentaaridesse oma küsimus. 

Aga nüüd, head lugemist!

Toitumine on meie igapäevane osa, aga et toitumine oleks vastavuses soovitud eesmärkidega, tuleks tarbitavasse toitu suhtuda kriitilise pilguga.
Paljudel käib peast läbi mõte, et miks mul on need ülekilod ja miks neid aina juurde tuleb ? Alustame põhireelglist - toitumine moodustab kaalu langetamisest 70% ja treeningud 30%. Me võime käia paljudes trennides nädala jooksul, kuid kui toitumist ei jälgi, siis suurt abi treeningust ei ole. Üldiselt ülekaal tähendab, et inimene on toiduga tarbinud rohkem energiat, kui on seda ära suutnud kulutada.
Aga kuidas seda toidust saadud erenergiat kulutama peaks siis?  Soovitatav oleks hakata tegema nii aeroobset kui ka anaeroobset trenni. Anaeroobne trenn on siis jõutreening, millega lihasmassi suurendada ja aeroobne trenn oleks siis kas näiteks jooksmine, ujumine, rattasõit ja sellised trennid  aitavad rasva põletada. Oluline on just neid kahte treeningut kombineerida omavahel. Trenn ei ole hea ainult kaalu säilitamiseks ja parema enesetunde loomiseks, vaid on alus ka meie immuunsusüsteemile.
Kui juba treenite sarnaselt, siis järgmine samm oleks toidulaua ülevaatamine.  Soovitus on süüa taldrikureegli järgi:
MIDA VÕIKS SIIS SÜÜA ?
Üldiselt, mida võiks hommikuti süüa? Rukkijahust valmistatud leivatooteid, sepikut, muna erinevatel viisidel ja kindlasti putrusid ja soovitavalt täisterahelbeid, sest nendes on palju kasulikke vitamiine ja mineraalaineid alles, võrreldes kiirputrudega. Lisaks on hea algus päevale ka smuutid.
Mida võiks vahepalana võtta? Õunad, pirnid ja erinevad kiudainete poolest rikkad puuviljad.
Mida võiks lõunaks süüa? Erinevaid suppe, salateid, ja lähtuda võiks siingi taldriku reeglist. Lisaksin ka selle, et liha ei pea siiski iga päev sööma. Salat võiks olla enda valmistatud ja värske. Poes olevatele salatitele on enamasti palju õli lisatud  ning valguse ja õhuga kokkupuute tõttu lagunevad vitamiini molekulid.
Mida võiks õhtuooteks süüa? Erinevaid puuvilju ja marju või juurvilju.
Mida õhtul süüa? Siingi võiks lähtuda taldrikureeglist.

TOIDULISANDID
Kindlasti mõned teist on mõelnud ka toidulisandite peale ja mõni neid ka tarvitab. Aga mida vajab tegelikult üks eestlane? D-vitamiini, sest Eesti kliimas saame ainult D-vitamiini suvekuudel, sest siis on Eestimaa asend päikse suhtes selline, et meie keha suudab seda toota, aga talvel päikese käes olemine ei anna mingit D-vitamiini. Ja ülejäänud toidulisandite kohta võib öelda, et kahjuks enamus ei imendu meie organismis. Sellepärast tulebki toituda tervislikult ja nii saame kõik vajaliku kätte, mis on vaja meie organismi jaoks.
Treeningutel ilmnevad inimestel ka krambid. Mida see näitab? Enamasti tähendab see organismis mineraalainete puudust. Lihased kasutavad mineraalaine varud ära organismist ning ka treeningu käigus kaotame mineraalaineid. Lihtne lahendus sellele on mineraalvett juua.
Ja mida veel teha saaks, et kaalulangusele kaasa aidata? Selleks on nii roheline tee kui ka kohvi. Mõlemad sisaldavad koffeiini, mis panevad ainevahetuse kiiremini tööle ja näiteks rohelist teed juues võime kaotada kuni 3% rohkem energiat päevas. Neid võiks juua siiski ilma suhkru ja meeta.

ÜLEVAADE TARBITUD KALORITEST
Ja kuidas saada võimalikult hea ülevaadet tarbitud toidu kaloritest? Üks viis on pakendite jälgimine. Teine viis on hakata üles märkima päeval söödud toidud ja programm ise arvutab teie eest kalorid ning lisaks, mis vitamiine ja mineraalaineid te saite toidust ning soovitusi edaspidiseks toidukorraks. Selleks on loonud Tervise Arengu Instituut sellise lehe: http://tap.nutridata.ee/ ja kolmas võimalus oleks äpp nimega MyFitnessPal, mille miinuseks on see, et äpp on inglise keelne.
Ja miks peaks sööma selliste soovituste järgi? See foto (all) näitab ära, kui palju te saate süüa mõne kommi või krõpsu asemel tervislikku toitu. Nii näeb välja 200 kcal erinevatel taldrikutel. Kas valiksite taldrikutäie õunu või pool snickersit ?
Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

KUIDAS SAADA PAREMASSE VORMI?

Hey! Täna annan mõned head nõuanded ja info algajatele, kes ei tunne kaalu langetamise teemal ennast päris kodus.
Mina olen kaalulangetamise teel hetkel. Mul on eesmärk saada väiksemaks oma keha rasvaprotsent ja suuremaks tahan saada lihasprotsenti. Mida ma selleks tegema pean?
Üldiselt naistel on normaalne tarbida päevas ca 1500-2000 kcal. Vastavalt vajadusele! Mina tean, kehaanalüüsi ja treeneri jutu põhjal, et kui tahan kaalu alandada, siis peaksin päeval sööma ca 1600-1700 kcal. Jah, ma räägin just täna ainult toitumisest! Sellepärast, et see on kõige tähtsam asi kaalu langetamise juures. Sa võid ju trennis käia, aga kui sa see kaotatud ca 300-600 kcal endal kodus kohe kahekordselt sisse tagasi sööd, siis pole trennist kasu. Olgu, nii palju on, et peki (ahh mulle üldse ei meeldi see sõna) alla jäävad lihased, sa tunned küll neid, aga kusagilt neid paraku ei näe.
Eelnevates postitustes mainisin, et mida ma enda eluviisis muutnud olen, sellest saad aimu SIIN. Kuid mida ma siis TÄPS…

2 kuud on möödas!

Hey kaasaelajad! Minu kaks kuud BeFit2017 raames on lõppenud. Täna teen kokkuvõtte tulemustest. Lisaks annan näpunäiteid, kuidas tulemusi saada kiiremini.
Üldiselt kui olen aus, siis näen peeglist üsna väikeseid muutuseid, sest pilk peatub jalgadel (reitel), mis pole suurt muutust läbinud. Küll aga rinnust on selgelt näha, et muutus on - sellist lodevat kihti pole enam peal. Samuti on talje mõõdud ühed suurimad, mis on muutunud. Täpsemalt näete allolevast tabelist. Üks hea asi veel: muutus on olnud järjepidev, kahe kuu lõikes, mõlemal kuul on samapalju cm kadunud.


Küll aga on mul lugejatele/kaalulangetajatele küsimus. Kuidas saab kõige kiiremini/efektiivsemalt jalgades olevat üleliigset põletada? Palun nõuandeid kas Instagrami (@triinutreenib) või siia kommentaaridesse. :)
Loomulikult pean ma kiitma FitLap-i, sest on tunda, et see tõepoolest toimib. Kui suuta järgida toitumist, siis tegelikult langebki kaal kiiremini. Minu suurim võitlus baseerubki sellel - toitumise järjekindlusel. …

BeFIT2017 VS MyTeam Madness VS Fitlap

Tänaseks osalen kolmes erinevas projektis. Räägin neist veidi lähemalt.
Esmalt on seesama blogi loodud BeFIT2017 Challenge jaoks. See konkurss tähendab mulle pidevat enesega tegelemist ja aktiivse elustiili kasvatamist. Projekt ise minu jaoks saab läbi 09.05. Juba varsti! Tunnen, et pean veel-veel pingutama. Ma ei ole hetkel veel kaugeltki endaga rahul.  Kuid rahul olen ma sellega, et alates jaanuarist 2017 olen palju teadlikum tarbija ja liikuja. Ma tean, millest kaal tõuseb ja tean kuidas tulemusi saavutada. Kõige raskem on olla järjepidev ja leida aega kõigele sellele keskendumiseks. Aga ma proovin ja püüan edasi! Ma tahan vormi saada :)
MyTeam Madness on MyFitnessi üritustesari, kus kuni juuli lõpuni tuleb regulaarselt trennis käia, samuti on 5 üritust, kus kõik osalejad kokku saavad ja mõõtu võtavad. See on lahe, kuidas MyFitness motiveerib inimesi rohkem trennis käima. Eile avastasin enda jaoks jälle uue lemmiku - BodyJam, mis on tantsuline. Oi, sinna ma üritan igal võimalusel …